Yağ Sökücü Asit

Yorum yapılmamış

Sanayi alanında genellikle kaplama sektöründe yağ ve pas alma olarak yağ sökücü asit kullanılırlar. Diğer sektörlerde ise bazı özel durumlarda zayıf asidik kavram altında yağ çözücü asit kullanımları çok kısıtlıdır. Yağ sökücüler metal yüzey işlemlerinde genel kullanım alanı diyebiliriz.

Yağ çözücü Asit

yağ sökücü asit

Yağ Sökücü Asit Nedir

Yağ sökücü asitler genel bir kanıya varılmak istenir ise ph aralığı asiditeye gelen kimyasallara verilen genel addır. Fakat yağ çözücü asit içeriğinde veya alkali malzemelerde veya bir çok hijyen ürününde kullanımı vardır. Yağ sökücü asit ham madde olarak da satılmaktadırlar. Yağ sökücüler ürün kullanım alanı ve kullanım tipleri arasında seçim uzmanlık istemektedir.

Bizim konumuz ise Yağ sökücü olarak asitlerin kullanımı ve çeşitleri

Tek amaçlı yağ sökücü asit olarak kullanılmazlar. Daha çok pas ve yağ veya temizleme yüzey işlem kimyasalı olarak kullanımları daha çoktur. Hemen her kaplama türünde yağ sökücü asit kullanım çeşitleri vardır. Kullanılan yağ çözücü asit çeşitleri genellikle nitrik asit, HCL, sülfürik asit tileri genel kaplamalarda kullanılır. Özel kaplamalarda kullanılan yağ çözücü asit çeşitleri ise farklılıklar göstermektedir.

Biraz örneklersem daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Yağ Çözücü Asit Örnekleri

Banyonuzda kullandığınız asidik ürünlerden örnek vereyim. fayans ve lavabo türlerinde sıkça kullanılır. Birazda sanayiden örnekleyelim. Beton ve karo bileşik eski sanayi zeminlerinde 1 cm üzerinde kalın yağ var ise 1 tek çeşidi kullanılır. Yağ sökücüler formülü de gayet basit bir şekilde gaz kesiciler ve inhibitörler ile kombine edilerek yapılır. Buhar çıkışı olan ürünler diğer metaller için yağ çözücü asit risktir. Yağ sökücü asit pas yapma eğilimi o kadar yüksektir ki 1 bardak asidi açıkta bırakmanız durumunda ertesi gün geldiğinizde tüm fabrikanız pas olmuş olabilir. Çok dikkat edilmeli ve yağ çözücü asit uzman kullanıcılar tarafından kullanılmalıdır.

Yağ sökücüler asit Riskleri

Yağ sökücü asit riskleri genellikle üretici kaynaklıdır. Gaz kesici içerikte olmaması veya yanlış gaz kesici kullanılması önemli yanlışlardan biridir. Çünkü içerikte kullanılan ham made uyumlu olması gereklidir. Yağ sökücü asit inhibitör kullanımı yine içerik ham madde ne ise ona uyumlu olması gerekmektedir. İnhibitörünüzü bizim gibi kendiniz üretiyor ve satıyorsanız sorun yaşamıyorsunuz. Dışarıdan alıyorsanız genellikle sorun yaşıyorsunuz. Çünkü satıcı firmalar genellikle sizin ürünü nerde kullanacağınızı bilmediği için geniş spektrumlu bir ürün veriyorlar. Bu yanlışı fark etmeniz sanırım bu yazıyı okuyuncaya kadar devam ediyordu. Sorun değil Amme hizmeti yapıyoruz.

 
 

Benzer yazılar

tümünü gör