Lityum Gres Kompleks ve Kalsiyum Sülfonat Gres

Yorum yapılmamış

Dinamik makine operasyonlarını yağlama için Lityum Gres Kompleks ve Kalsiyum Sülfonat Grese ihtiyaç vardır. İçinde yağ olmadan Bir makinenin çalışmasını hayal etmek sordur. Tarihsel olarak yağ ve yağlayıcıların kullanımı tekerleğin keşfi ile başlar. İlk olarak tahta tekerlekleri yağlamak ile yağ kullanımının sanayisel başlangıcı kabul edilmektedir. İlk evrelerde bitkisel ve hayvansal yağların kullanımına çok sık karşılaşılmakta idi. Bitkisel veya hayvansal yağların sönmüş veya sönmemiş kireç ile karıştırılarak kullanımına çok sık rastlanmakta idi. Sanayi devrimine kadar gelişerek devam eden sürecin başlangıcı bu yöndedir.
Ancak son yüzyıl içerisinde kayda değer gelişmelerden biride bu alanda rastlanılmaktadır. Sabunun üretimi ve Kireç kullanımı yağ çeşitliliğinde denemeler sonucunda gres yağını ve çeşitlerinin gelişimini tetiklemiştir.

Gres Yağ çeşitleri ve kompozisyonları

Gres Yağ çeşitleri ve kompozisyonları

Gres gelişimi Makinelerin gelişmesi ve çeşitliliği önemli faktördür
Makinelerin çeşitliliğine doğru orantıda olarak isteklerde gresin çeşitlendirilmesi yönüne gidilmiştir. Hızların artması, basıncın artması, yükün artması ve sıcaklık parametrelerinin devreye girmesi ile gres yağındaki çeşitliliğinde artmasına sebep oldu. Öyle bir hale geldi ki imkânsız sayılan sıcaklıklara dayanabilen hız ve ağırlık kaynaklı dayanımlara ulaşan greslerin üretimleri gerçekleştirildi. O kadar fazla çeşitlen diki birçok işletme için seçim zorluğu ve seçeneklerin fazlalığı oldukça kafa karıştırır hale geldi.

Yağ çeşitleri ve kompozisyonları

Yağlama gresi temelde ( %10 ile %15 ), Kıvamlaştırıcı ( %5 ile % 10), ( %90 oranında) Baz yağ ve performans katkılarından meydana gelir. Yağlama gresi toplam pazar hacmi 4 milyar Usd. Bu lityum ve lityum kompleks bazlı yağlayıcılar. Kalsiyum, sodyum, Alüminyum ve Alüminyum kompleks. Kalsiyum sülfonat ve kil oluşturmaktadır. En popüler ve en çok satılan gres türü Lityum dur. % 70 den fazla Pazar payına sahiptir. Gres üretim ve tüketiminde ki çeşitlilik gres üreticilerini tüketiciler açısından gres türlerini azaltma yolunda çalışmaya itmiştir. Bu nedenle çok amaçlı greslerin gelişim hızları da bu nedenle artmaktadır.

Çok amaçlı Gres

Adından anlaşılacağı üzere birçok amaç için kullanılan yağlayıcı gres türüdür. Birçok yağlayıcı gresin bileşiminin özelliklerini bünyesinde barındıran gres türüdür. Örnek; Lityum gres şasi ve taşıma araçlarının tekerlek ve rulman uygulamalarında kullanılabilir. Genel olarak kalsiyum gres şasi için kullanılmıştır. Sodyum bazlı gresler tekerlek yatakları için kullanılmıştır. Kalsiyum bazlı gres yüksek su direnci için kötü ve yüksek sıcaklık için iyi olabilir. Sodyum bazlı gresler ise çok yüksek sıcaklıkta çok iyi ama su açısından çok kötüdür. Lityum bazlı gresler ortaya çıkması ile her ikisinden de üstün performansı ile sektörde başka bir yere oturdu. Çünkü Kalsiyum ve sodyuma karşı bariz üstün bir gres idi.

Demir Çelik Sektörü Gres yağı

Demir Çelik Sektörü Gres yağı

Yüksek Performans Sağlayıcı Çok amaçlı Gresler
Modern makine tasarımları yüksek verimlilik ve daha az kesinti ve duraklama sebebi ile ortaya çıkan ihtiyaçtan dolayı üretilmiştir. Daha ağır şartlarda non-stop durmadan çalışan makinelerin tasarımları ile üretimine ihtiyaç duyulmuştur. Lityum gresin oluşumu bu şartların oluşması ile çözüm üreten hemen hemen tek gres olması ile ön plana çıktı. Bazı ükeler mesela İngiltere bu konu takibinde önemli veri tabanıdır. Ulusal yağlama yağı enstitüsü şartnamelerde sadece lityum 12 hidroksi grubu gres gerektirmesini şartnamelerine uyarlayarak ilk yasal prosedürler de şart koştu.

Kalsiyum sülfonat komplex metal-sabununun aşınma ve basınç katkılarıyla zenginleştirilmiş yüksek sıcaklık gresidir

Kalsiyum sülfonat komplex metal-sabununun aşınma ve basınç katkılarıyla zenginleştirilmiş yüksek sıcaklık gresidir

Yüksek Performanslı Çok Amaçlı Gres

Modern makine tasarım ve inşaat, makine yüksek verimlilik ve daha az kesinti beklentisi ile daha ağır şartlar altında çalışırlar. Bu zor lityum gres tatmin edici bir şekilde bu şartları yerine getirmek için yaptı. Ulaştırma sektöründe en yakından takip edilen Ulusal Yağlama yağı Enstitüsü (NLGI) GC-LB şartname de sadece lityum 12-hidroksi ötesinde gres gres gerektirir.
Bu gereksinimleri lityum tabanlı gres kompleks veya kalsiyum sülfonat. Alüminyum-kompleks esaslı veya kil gibi daha verimli yüksek performanslı gres tarafından karşılanabilir. Ancak en yaygın olarak kullanılan lityum gres, lityum-kompleks ve kalsiyum ile uyumlu görünebilir. Fakat sülfonatlı gresler bu gibi yüksek performanslı çok amaçlı gres için en iyi aday durumundadır.

Kalsiyum sülfonat Gres ve Lityum Kompleks Gres karşılaştırması

Lityum kompleks gresler genellikle yüksek dayanım, yüksek sıcaklık ve su geçirmezlik özelliklerine sahiptir. Aşırı basınç, aşınma karşıtı ve pas korozyon gibi diğer performans ihtiyaçlarına uygun katkı maddeleri ile geliştirilebilir. Kalsiyum sülfonat gresleri ise ikili karşılaştırmada karşımıza şu sonucu verir. Yukarıda lityumdaki katkı maddelerine ihtiyaç duymadan bu gereksinimleri karşılamaktadır.

 kalsiyum-sülfonat-lityum-kompleks-karşılaştırması


Kalsiyum Sülfonat Lityum Kompleks Karşılaştırması

Lityum kompleks greslerde uyumluluğu yakalamak için katkılar yapmanız gerekir. Fakat kalsiyum sülfonat bazlı greslerde bu katıkların hiçbirine ihtiyaç duymazsınız.
Yüksek sıcaklıkta kalsiyum sülfonat üstün mekanik kayma ve çalışma sırasındaki veriler. Lityum kompleks greslerinden daha az erime ve damlama göstermiştir. Yüksek sıcaklık da kalsiyum gres daha iyi bir üründür. Çünkü kalsiyum sülfonat bazlı greslerin erime ve damlama noktaları daha yüksektir.
Lityum greslerin tamamı pas önleyici katkıya ihtiyaç duyarlar. Kalsiyum sülfonat bazlı greslerde ise kalınlaştırıcı olarak çinko gibi bileşikler kullanırlar buda aşırı basınç ve önleyici özelliğini artırmaktadır. Tabi ki bilenin korozyon önleyicilerden biriside sülfonat dır bu nedenle doğal pas önleyicidir.

Yüksek sıcaklık gres yağı

Yüksek sıcaklık gres yağı

Kalsiyum sülfonat kalınlaştırıcı özelliği sayesinde mükemmel su direnci özelliğini de barındırmaktadır. Lityum kompleks gresler de ise su itici özellik kazandırılması açısından mutlaka katkı girilmelidir. Kalsiyum sülfonat gresler lityum ve lityum kompleks gresler ile uyumludur. Kalsiyum sülfonat greslerin en dezavantajlı olduğu konu fiyatlarıdır. Bunu da dayanım ve kullanım ömrü ile telafi etmektedir.

Tavsiye edebileceğimiz sayfalar ise boya sökücü sayfamızda boya sorunlarınıza çözümler için bakabilirsiniz. Pas sökücüler sayfasındaki ürünlerimizden size çözümler sunulabilir. Yağ sökücüler sayfasında yağ çözücü arayışlarınıza örnekler sunulabilir.

 
 

Benzer yazılar

tümünü gör