Boya Sökücü Asit

1 Yorum

Endüstriyel Boya sökücü asit kimyasal olarak daha çok daldırma kullanım için tasarlanır. Fakat bazı uyanık üreticiler için boya sökücü jel ürünlerde hızlandırıcı olarak kullanılır. Doğru bir düşünce gibi gözükse de insan sağlığı açısından ciddi risk teşkil ediyor. Tabi bir saçta boya yapılamadan bekletildiği an pas yapma eğiliminde olması ustaların işini çok daha zorluyor. Çünkü tekrar pas temizliği yapmak zorunda kalıyorlar. Boya çözücü asit kullanımlarında dikkat edilecekler. Boya sökücüler ve boya çözücüler açısından asit bazlı ürünlerin önemi.

Boya sökücü asit doğru kullanımı

Boya çözücü asit doğru kullanımı genellikle daldırma olmalıdır. Boya sökücüler asit için insan teması hiç olmamalıdır. Boya sökücü asit için otomatik sistemler ile kurulup tüm hat otomasyon olacak şekilde yapılmalıdır. Kullanılacak asidin de önemi çok yüksektir. Yanlış seçilecek asit doğru kurulan bir sistem için faciadır. Çünkü eğer siz plastiğe göre bir sistem kurmuş iseniz burada kullanacağınız asit buna göre olmalıdır. Boya sökücü asit sistem yapısı paslanmaz ise buna göre asit kullanılmalıdır. Doğru seçim sistem mühendisi ve kullanımını seçeceğiniz asite göre kurulduğunda sorun olmayacaktır.

boya çözücü asit

boya sökücü asit

Boya Sökücü Asit Doğru sitem örnekler

Boya sökücü asit için öncelik sorularını sorunuz. Bu sorular gayet basittir prosesi sorular ile tamamlayın. Daha sonra kullanacağınız boya çözücü asit türü ortaya çıkacaktır. Bu asit türüne göre zarar vermeyecek malzeme seçimi ve asitin içerde bir reaksiyonu var ise bunun tespiti gerekir. Buna göre seçilecek boya sökücü asit sistem varyasyonları üzerinde durulmalıdır. Boya çözücü asit ısı sıcaklık ısı farkları ve sistem süreleri hesaplanıp otomasyon buna göre belirlenmelidir. Bu tür ürünler asla açıkta veya buharı kontrol edilmeksizin kullanılmamalıdır.

Boya çözücü Asit Yanlış kullanım örnekleri

Boya sökücü asit için standart asitlerden birini seçtiniz diyelim. Fakat bu asit reaksiyon ile ısı çıkartıyor ise sistem bundan süreç içerisinde zarar görecektir. Bu zarar tankın patlamasına ve çok büyük iş kazalarına sebebiyet verecektir. Tersi bir durum söz konusu olduğunu farz edelim bu defa asidi seçtiniz ve saç bir malzeme içerisinde boya sökümü yapıyorsunuz bu defa asit saç malzemeyi süreç içerisinde kaynak yerlerinde yiyecektir. Buda çok büyük iş kazalarına sebebiyet verecektir.

Boya Sökücüler Asit dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle iş güvenlik tedbirleri çok sıkı alınmalıdır. Bu sistemin kaza olduğunda ne yapacağının da önlemi alınmalıdır. Daha sonra sistemden çıkacak atık malzemenin nasıl bertaraf edileceği planlanmalıdır. Bunlar yapılmadan bu sisteme başlamış olmak ciddi hatadır. Boya çözücü asit bazlı sistemlerde kullanımlar ciddi hesaplamalara dayanmaktadır.

 
 

Benzer yazılar

tümünü gör